درسی برای کسب و کارها و شرکت‌ها، پس از فیلتر تلگرام و اینستاگرام

این روزها با فیلتر و اختلال در شبکه‌های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام، صاحبان کسب و کار و شرکت‌هایی که حضور و فعالیتشان در فضای مجازی تنها به شبکه‌های اجتماعی چون این دو محدود شده، با ضرر و سردرگمی بزرگی مواجه شده‌اند.

 

در سال‌های اخیر، شبکه‌های اجتماعی مختلفی از وایبر و لاین و واتس‌آپ گرفته تا تلگرام و اینستاگرام خود را به عنوان صدرنشین شبکه‌های مجازی در ایران معرفی کردند.

در این میان هر یک، به دلایلی چون فیلترینگ، تغییر نگرش و اقبال مردم و یا حضور رقبای قدرتمند و جدید، جای خود را به دیگری دادند و حتی برخی از آن‌ها به نوستالژی هم تبدیل شدند!

آنچه برای سال‌های پیش رو قطعی به نظر می‌رسد، طی کردن همین روند ناپایدار برای شبکه‌های اجتماعی است. امری که این روز‌ها با فیلترینگ و اختلال در تلگرام و اینستاگرام بیش از پیش محتمل شده است و ممکن است در آینده نزدیک و یا دور، شبکه‌های جدیدی جای خود را در وسایل ارتباطی عموم کاربران باز کنند.

در این میان، آن‌هایی که از این تغییرات متضرر و سردرگم می‌شوند، صاحبان کسب و کار‌ها و شرکت‌هایی هستند که حضور پررنگ‌شان در شبکه‌های اجتماعی، تأثیر به سزایی در فعالیت آن‌ها داشته است. همان‌هایی که در این روز‌ها یا خودشان و یا مشتری‌ها و مخاطبان‌شان با فیلتر‌شکن‌ها دست به گریبانند و از پیش نرفتن کار گلایه مند.

حال اگر این شرایط ادامه یابد، سیل عظیم مخاطبان را چگونه می‌توان مجدد در یک شبکه اجتماعی دیگر گرد‌هم آورد؟ آیا مخاطب در فضای مجازی شما را فقط با شبکه اجتماعی‌تان می‌شناسند؟ 

 

 

 

آنچه همه مخاطبان فضای مجازی و طبیعتاً همه مخاطبان شبکه‌های مجازی مختلف به آن دسترسی دارند، مرورگر است.

به عبارت دیگر وبسایت به عنوان مرجع، منبع موثق و معرف اصلی شما و کسب و کارتان در فضای مجازی، همواره و در هر شرایطی، مگر در زمان قطعی اینترنت، در دسترس است. 

منبع موثقی که می‌توانید مخاطبان همه شبکه‌های اجتماعی‌تان را در تعامل و رد بدل اطلاعات با آن قرار دهید تا در هنگام بروز شرایط مشابه، دغدغه‌هایی چون ریزش مخاطب، تعطیلی کسب و کار، عدم دسترسی به اطلاعات مخاطبان و عدم توانایی گردآوری آن‌ها در شبکه مجازی جدید را نداشته باشید.

این تعامل دو جانبه‌ی مخاطب با پایگاه اصلی و استوار شما در فضای مجازی همچنین موجب می‌شود تا مخاطب در شرایط ناپایدار شبکه‌های مجازی، با مراجعه به وبسایت شما اطلاعات لازم و نقشه راه آینده شما را دریافت کند.

اسماعیل پیرزاده